Granicznym szlakiem przez Łysocinę

W dniu 19 maja 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” uczestniczyli w kolejnej pieszej wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej.

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę postanowili wyruszyć na szlaki turystyczne przebiegające Lasockim Grzbietem, stanowiącym wschodnią część Karkonoszy. Po przyjeździe na Rozdroże Kowarskie (787m.n.p.m.) młodzi amatorzy turystyki górskiej zostali zapoznali z przebiegiem sobotniej wycieczki i skierowali swoje kroki zielonym szlakiem w kierunku Rozdroża pod Sulicą. Następnie, za żółtymi znakami turystycznymi ochoczo powędrowali w kierunku Przełęczy Okraj (1046 m.n.p.m.). Po dojściu do schroniska PTTK „Na Przełęczy Okraj” zrobili sobie przerwę na odpoczynek, a następnie dotarli do polsko-czeskiej granicy. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć kontynuowali swoją sobotnią wędrówkę zielonym szlakiem granicznym, gdzie mogli wielokrotnie przekraczać granicę państwową.

Na trasie sobotniej, górskiej wędrówki wzrok miłośników przyrody przykuwały liczne krzewy kosodrzewiny – karłowatej sosny, która jest rośliną chronioną. Młodzi wędrowcy korzystając z pięknej, słonecznej pogody mogli także podziwiać malowniczy krajobraz polskich i czeskich Karkonoszy z bardzo dobrze widocznym w oddali najwyższym szczytem – Śnieżką (1602 m.n.p.n.). Po dotarciu na Łysocinę, która jest szczytem zaliczanym do Korony Sudetów Polskich, żółtym szlakiem turystycznym żwawo powędrowali leśnymi ścieżkami do Jarkowic, gdzie zakończyli swój sobotni spacer szlakami turystycznymi Lasockiego Grzbietu.

W wesołych nastrojach powrócili autokarem do Kamiennej Góry, tradycyjnie już umawiając się 16 czerwca na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę na Śnieżkę.