100 lat dla Niepodległej!

„Na początku ojczyzna
Jest blisko
Na wyciągnięcie ręki...”
(T. Różewicz, „Oblicza ojczyzny”)

W tym roku rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy w szczególny sposób. Ponieważ urodziny Niepodległej były okrągłe, więc i prezentów wyjątkowych zabraknąć nie mogło. Świętowaliśmy właściwie cały tydzień.

Nasza szkoła została pięknie udekorowana. Każdy według własnego pomysłu, tudzież uzdolnień, mógł sprawić prezent Niepodległej. Powstały piękne wystawy pod hasłem „Patriotyzm dla Dużych i Małych”, „Modlitwa za Ojczyznę” oraz sztalugowe instalacje nawiązujące do znanych tekstów literackich. Kto sprawniejszy i bardziej dziarski fizycznie mógł wziąć udział w biegu z flagą. Kto bardziej uzdolniony literacko, oratorsko i wymownie mógł wykazać się w konkursie oratorskim „O ojczyźnie bez emfazy, bez zadęcia, bez koturnów- jaki jest Twój stosunek do Ojczyzny współczesny nastolatku?”. Uczniowie interesujący się dziejami polskich legionów wzięli udział w konkursach historycznych. Wszyscy zaś, bez względu na uzdolnienia, zainteresowania, wiek i dietę mogli rozkoszować się wspaniałymi tortami i wypiekami podczas Kiermaszu Tortów dla Niepodległej. Cudowne nie tylko dla podniebienia, ale również dla oka, okazałe, pięknie udekorowane torty w barwach biało-czerwonych zostały przygotowane przez nasze wspaniałe Mamy oraz samych Uczniów i Uczennice.

Wisienką na tym naszym „torcie” dla Niepodległej była plenerowa impreza zorganizowana 9 listopada 2018r. przez nauczycieli i uczniów. W tym dniu cała społeczność szkolna przybrała galowe stroje z patriotycznymi akcentami. Uroczystość rozpoczęta została przepięknym polonezem na sto par. Tańczyli mali i duzi, nauczyciele i nauczycielki, tańczyła pani dyrektor i nasz pan ochroniarz. W historii naszej szkoły to chyba pierwszy tak wspaniale zaprezentowany „chodzony”, a przygotowany został przez Panią Iwonę Niemas. Cztery zwrotki polskiego hymnu odśpiewane zostały przez wszystkich przy akompaniamencie pianina oraz skrzypiec. Całą piękną oprawę muzyczną przygotowała Pani Anna Kosturek z uczennicami klasy 8c – Klaudią Kubacką, Kariną Kubieniec, Zosią Makaś oraz uczniami klasy 7a. Podczas uroczystości nie zabrakło wspólnie zaśpiewanych pieśni patriotycznych. Niebywałych emocji dostarczył zgromadzonym występ Pani Anety Szewczyk oraz Pani Karoliny Ryter-Kmak. Równie wzruszające okazały się słowa naszego gościa honorowego - Pana kapitana Zbigniewa Nowiny – Boznańskiego, który podkreślił, jak ważne jest dla młodzieży to święto i życzył wszystkim uczniom, by przynosili chlubę swoim wychowawcom i rodzicom. O znaczeniu wolności i historii w życiu każdego Polaka mówiła również w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyna Bielewicz – Czyczkan. Piękną relację fotograficzną przygotował Pan Grzegorz Tomaszewski. Całą uroczystość poprowadziła przewodnicząca szkoły – Zofia Makaś z Grzegorzem Pawłowskim... i, oczywiście, nie zabrakło na sam koniec urodzin Niepodległej wspaniałego, wielkiego, pięknego...tortu!!!

I jak pisał Tadeusz Różewicz:

Ojczyzna to kraj dzieciństwa
Miejsce urodzenia
To jest ta mała najbliższa
Ojczyzna...

...ja uważam, że Ojczyzna jest tam, gdzie tańczą taaaakiego poloneza i pieką taaaakie torty !!!

GALERIE:

wystawa prac                  konkurs oratorski                bieg z flagą                 tort dla Niepodległej          polonez na 100 par