Der Nikolaus

Św. Mikołaj zwany w Niemczech Weihnachtsmann lub Nikolaus rozdaje prezenty pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Często towarzyszy mu Knecht Ruprecht – postać negatywna, która straszy dzieci rózgą.

Dzieci dostają też prezenty wcześniej – 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja. Dzieci wystawiają wówczas przed drzwiami swoje buty, mając nadzieję że Mikołaj napełni je słodyczami i owocami. Przynosi on ze sobą dużą księgę z której wyczytuje co dobrego a co złego dzieci zrobiły w czasie minionego roku. Czasami niegrzeczne dzieci dostają od niego rózgę, na ogół jednak każdy dostaje jakiś mały prezent.

W środę 22 grudnia odwiedził naszą szkołę der Weihnachtsmann. Zagościł wśród uczniów uczących się języka niemieckiego i angielskiego częstując ich cukierkami. Uczniowie uczący się języka niemieckiego przypomnieli kilka popularnych zwrotów, a uczący się języka angielskiego mieli okazję poznać nowe wyrazy.