ZIELONA SZKOŁA

Klasa 5f przebywała w dniach 26 – 30 września 2016 roku w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w Szklarskiej Porębie. Oferta programowa była niezwykle bogata i różnorodna.

Codziennie odbywały się wędrówki szlakami miejscowych legend: takie formacje skalne, jak Krucze Skałki, Chybotek, Grób Karkonosza, Skałki Miłości stanowiły tło opowieści zawartych w starych przekazach i podaniach. To wspaniałe miejsce było punktem wypadowym do najbardziej znanych miejsc w Karkonoszach: enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego „Wodospadu Szklarki” oraz najwyższego wodospadu w polskich Sudetach, którego woda spada trzema kaskadami z wysokości 27 m „Wodospadu Kamieńczyka”.

Niewątpliwie zapierająca dech w piersiach była panorama ze „Złotego Widoku”, który znajduje się na wysokości 610 m n.p.m. na pasmo górskie stworzone przez Ducha Gór- Karkonosza i nazwane od jego imienia Karkonoszami. Będąc w Szklarskiej Porębie zobaczyliśmy dom, w którym żył i tworzył polski malarz – Vlastimil Hofman. Zwiedziliśmy także Dom Carla i Gerharta Hauptmanów – Muzeum Karkonoskie m.in. gabinet pisarza, bibliotekę, dawną jadalnię i salę kominkową. Byliśmy także w Leśnej Hucie, gdzie obserwowaliśmy proces produkcji wyrobów szklanych. Nawet pani Ewa po wskazówkach udzielonych przez mistrza wykonała z rozgrzanego w piecu, płynnego szkła kwiatka. Największą frajdę sprawiło nam własnoręczne wyszukiwanie kamieni ozdobnych – ametystów w leśnym wyrobisku, które mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę.

Ważnym punktem pobytu w Szklarskiej Porębie była wycieczka autokarowa na Zamek Czocha w Suchej oraz do uzdrowiskowej miejscowości położonej u podnóża Gór Izerskich – Świeradowa Zdroju.

Na zielonej szkole nie brakowało także wspólnych zabaw i rozrywki: dyskoteka, ognisko, zajęcia sportowe były integralną częścią pobytu.

Bardzo dziękujemy za opiekę pani Iwonie i Justynie oraz panu Tomkowi i Jakubowi. Czas spędzony z Wami był czasem beztroskiej zabawy i czynnego wypoczynku.

galeria zdjęć ...

Autor: E. Skotarczak