Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Sokole Góry

1 października 2016 roku, członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego KOMPASIK uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą.

Po przyjeździe na parking na Przełęczy Karpnickiej podeszli do pierwszej tablicy informacyjnej ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNEJ „W POSZUKIWANIU ORŁA WĘDROWNEGO” oraz zapoznaniu się z przebiegiem trasy sobotniej wycieczki wyruszyli za niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi w kierunku schroniska PTTK „Szwajcarka” w Sokolich Gór, które są częścią RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Po krótkim odpoczynku żwawo wyruszyli czerwonym szlakiem w kierunku Sokolika (642 m.n.p.m.), z którego szczytu mogli podziwiać, przy bardzo dobrej widoczności, krajobraz Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Karkonoszy z najwyższym szczytem – Śnieżką (1603 m.n.p.m.) oraz Gór Izerskich. Następnie czarnym szlakiem wspięli się na najwyższy szczyt Sokolich Gór – Krzyżną Górę (654 m.n.p.m.) z charakterystycznym 7-metrowym żelaznym krzyżem wystawionym w 1830 roku. Ponadto zobaczyli nikłe ślady warownego średniowiecznego zamku Sokolec zniszczonego w czasie wojen husyckich w 1434 roku. Natomiast po zejście z Krzyżnej Góry zobaczyli Husyckie Skały i po krótkim pobycie w ich cieniu zeszli do schroniska „Szwajcarka”.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia na tle drewnianego budynku „Szwajcarki” zbudowanego w 1823 roku wyruszyli za niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi, leśnymi dróżkami, w kierunku Rozdroża pod Jańską Górą, gdzie zrobili sobie kolejny krótki odpoczynek oraz zobaczyli urokliwą granitową skałkę FAJKĘ. Następnie, już tylko zielonym szlakiem, dotarli do potoku Janówka oraz interesujących granitowych skałek – KROWIAREK. Przy wiacie turystycznej postanowili odpocząć przed ostatnim podczas sobotniej wędrówki podejściem do malowniczych ruin piastowskiego ZAMKU BOLCZÓW (560 m.n.p.m.). Wielką atrakcję turystyczną stanowią tu podwórce zamkowe, basteja, barbakan, brama, sucha fosa i okna strzelnicze. Na jednym z podwórców roście WIĄŻ GÓRSKI – POMNIK PRZYRODY, a za zamkowymi murami rośnie POMNIKOWY BUK ZWYCZAJNY. Po zwiedzeniu ruin zamku oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na ich tle zielonym szlakiem, początkowo bardzo kamienistym, zeszli do Janowic Wielkich, gdzie do stacji PKP doprowadziła ich POMNIKOWA ALEJA JARZĘBÓW SZWEDZKICH..   

Pełni wrażeń ze swojej pierwszej w nowym roku szkolnym sobotniej wycieczki, podczas której debiutowało dziesięciu nowych członków KOMPASIKA powrócili autokarem do Kamiennej Góry, gdzie obok budynku szkolnego zakończyli trwającą 8,5 godziny wycieczkę.

galeria