Śladami zabytków średniowiecznego prawa karnego

W sobotę, 18 maja 2013r. Członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” wyruszyli na rajd na trasie: Kochanów – Krzeszówek – Krzeszów – Kamienna Góra. Podczas wędrówki młodzi turyści pokonali 15 km.

Atrakcje turystyczne na szlaku:

• kamienny stół sądowy wraz z ośmioma siedziskami w Kochanowie (unikalny zabytek średniowiecznego prawa karnego, który służył sędziom sądów wiejskich i kościelnych do rozstrzygania sporów i wydawania wyroków);
  • pomnik przyrody „Diabelska Maczuga” w Gorzeszowie;
  • kamienne krzyże pokutne w Gorzeszowie, Krzeszówku i Krzeszowie (zabytki średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości, które były stawiane w XIV-XVI w. przez zabójcę na miejscu zbrodni);
  • kamienny pręgierz z XVI w.( wystawienie pod pręgierzem było jedną z najdotkliwszych kar stosowanych przez średniowieczne prawo, gdyż poza chłostą wiązało się m.in. z całkowitą utratą czci oraz honoru przez skazanego).

Tekst i foto: E. Skotarczak

Center>