Kompasik znów na trasie

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody – członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” wyruszyli  w dniu 4 października 2014 r. na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę przebiegającą m. in. ścieżką dydaktyczną „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”. Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Podczas wędrówki szlakami turystycznymi Rudaw Janowickich zobaczyli cztery unikalne jeziorka – Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko oraz Zielony Stawem /okresowe/, które powstały w wyrobiskach po dawnych kopalniach łupków pirytonośnych – „Nadzieja”, „Nowe Szczęście” oraz „Gustaw”. Urokliwe Kolorowe Jeziorka w otoczeniu drzew w jesiennych barwach to jedna z najciekawszych atrakcji RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 roku. Młodzi kamiennogórzanie o walorach poszczególnych jeziorek mogli dowiedzieć się m.in. z tablic informacyjnych. Dużą  dogodnością dla zwiedzających ten obszar turystów są nowe urządzenia terenowe – schodki oraz kładki. Po poznaniu Kolorowych Jeziorek żwawo wędrowali zielono-żółtymi znakami turystycznymi na najwyższy podczas sobotniej wyprawy dwuwierzchołkowy szczyt Rudaw Janowickich – Wielką Kopę /871m.n.p.m./. Po odpoczynku i posileniu się swoją eskapadę kontynuowali niebieskim szlakiem rowerowym, którym dotarli do Raszowa, gdzie miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury zobaczyli odnowiony kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w. oraz klasycystyczny pałacyk z XVIII w., obok którego rośnie POMNIK PRZYRODY - dąb szypułkowy. Ponadto w dolnej części wsi widzieli zabytek średniowiecznego prawa karnego z XIV-XVI w. – kamienny krzyż pokutny z wyraźnym rytem topora jako narzędziem zbrodni Stąd po krótkim odpoczynku za żółto-czerwonymi znakami turystycznymi powrócili do Kamiennej Góry gdzie obok swojej szkoły troszkę  zmęczeni, ale pełni po wycieczkowych wrażeń oraz zadowoleni, zakończyli swój pierwszy w nowym roku szkolnym 6-godzinny spacer szlakami turystycznymi Rudaw Janowickich objętych także ochroną prawną jako SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” umawiając się na kolejną sobotnią wyprawę, której celem mają być Starościńskie Skały oraz Zamek Bolczów.